Istnieje wiele sposobów na sprawdzenie prędkości swojego łącza, poniżej zademonstrujemy jeden z nich.

UWAGA !

Przed przystąpieniem do testu konieczne jest wyłączenie wszystkich programów korzystających z internetu, ponieważ mogą one pobierać pliki oraz dokumenty w tle.

Instrukcja:
• Należy wejść na stronę internetową https://www.speedtest.pl
• Poczekać na załadowanie się aplikacji.
• Kliknąć przycisk START* i poczekać na wynik testu.

OPISY WYNIKU:
• “PING” (czas potrzebny na połączenie się z serwerem)
• “DOWNLOAD” (prędkość pobierania danych)
• “UPLOAD” (prędkość wysyłania danych).
*podczas testu nie należy korzystać z innych urządzeń podłączonych do naszej sieci w tym WiFi, dodatkowo prosimy upewnić się, że w czasie testu nie są pobierane równocześnie żadne dane przez komputer, na którym dokonujemy pomiaru. Sugerujemy tymczasowe wyłączenie innych urządzeń podłączonych do sieci kablowo, jak i WiFi np.: TELEFON, TELEWIZOR, KONSOLA.

Informujemy, iż korzystanie z technologii Wi-Fi wiąże się z wpływem wielu czynników zewnętrznych, mogących bardzo poważnie ograniczać prędkość połączenia, takich jak: zakłócenia (zagłuszenia) transmisji przez inne nadajniki pracujące w tym samym zakresie częstotliwości (kanale) oraz tej samej polaryzacji, odległość od nadajnika i przeszkody na drodze pomiędzy urządzeniem Wi-Fi a komputerem, mocą obliczeniową naszego komputera(parametrami), jakością sprzętu dostępowego, szyfrowanie transmisji, klasa i standard oraz kompatybilność urządzenia końcowego.

Przykładowe możliwości testów*:
Klient posiada usługę 900Mb/s wykonuje test tym samym laptopem za pomocą kabla i WiFi
Laptop: Pomiar łącza za pomocą kabla (CAT5e lub CAT6) kartą sieciową 1Gb/s. Wynik 900Mb/s *
Laptop: Pomiar łącza za pomocą WiFi 2,4 GHz Wynik 60 Mb/s *
Laptop: Pomiar łącza za pomocą WiFi 5 GHz Wynik 120 Mb/s *
*Jak widać na przykładzie pomiar na tym samym laptopie, dał trzy różne wyniki zależne od technologii, z jakiej korzystamy łącząc się z routerem. W celu uzyskania najdokładniejszego wyniku KONIECZNE jest użycie wydajnego komputera i podłączenia KABLOWEGO (CAT5e lub CAT6) z routerem. Wykonanie pomiaru łącza w przypadku np: opcji 900Mb/s nie jest możliwe za pomocą WiFi.

Częstotliwość 2,4 GHz zapewnia większy zasięg, ale słabszy sygnał. Natomiast 5 GHz oferuje mocniejszy sygnał i szybszy transfer, ale mniejszy zasięg.

Jeszcze raz podkreślamy, w celu uzyskania najdokładniejszego wyniku KONIECZNE jest użycie wydajnego komputera i podłączenia KABLOWEGO (CAT5e lub CAT6) z routerem.

Przykładowy wynik testu:

Podczas testowania prędkości należy zwrócić uwagę na posługiwanie się właściwymi jednostkami przepływności, tj. Mb/s (czyli megabit na sekundę), a nie MB/s (czyli Megabajt na sekundę). np.
1 Mb/s = 122 KB/s
10 Mb/s = 1.19 MB/s
100 Mb/s = 11.92 MB/s
300 Mb/s = 37.50 MB/s
500 Mb/s = 62.50 MB/s
900 Mb/s = 112.50 MB/s
1 Gb/s = 128.00 MB/s

Więcej informacji na temat działania WiFi, jego standardów, wad, zalet oraz zakłóceń można znaleźć pod linkiem https://pl.wikipedia.org/wiki/Wi-Fi